Karpackie Inicjatywy Lokalne.
Dodane przez Admin dnia Października 02 2015 13:02:02
Karpackie Inicjatywy Lokalne.

Program Karpackie Inicjatywy Lokalne& ; wynika z potrzeby wdrażania zapisów „Ramowej konwencji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat” ( dalej zwaną „Konwencją Karpacką” ).
Celem Programu „Karpackie Inicjatywy Lokalne” ( zwanego dalej Programem ) jest ochrona różnorodności biologicznej Karpat oraz wdrażanie zapisów „Konwencji Karpackiej” i Protokołu o ochronie i zrównoważonym użytkowaniu różnorodności biologicznej i krajobrazowej Karpat.
Realizacja „Programu” polega na wyzwoleniu potencjału społecznego lokalnych organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych i obywateli w zakresie poprawy karpackiego środowiska naturalnego w określonej tematyce.
Organizatorem Programu Karpackie Inicjatywy Lokalne; jest Stowarzyszenie Ekopsychologia z siedzibą w Zakliczynie.
Program polega na wyborze najciekawszych Karpackich Inicjatyw Lokalnych i przyznaniu autorom ( realizatorom ) wsparcia finansowego przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Stowarzyszenie „Partner dla Przedsiębiorczości” w Gorlicach wystąpiło z inicjatywą lokalną, pt. „Ochrona środowiska przyrodniczego, przywracanie różnorodności biologicznej środowiska, wykorzystanie wody opadowej”. Inicjatywa została pozytywnie oceniona, zakwalifikowana do realizacji i dofinansowania.
Zadanie będzie realizowane na terenie stanowiącym własność Skarbu Państwa w wieczystej dzierżawie przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Krasińskiego” w Gorlicach.
Uzasadnieniem realizacji podjętej inicjatywy jest fakt , że postępująca urbanizacja tego zakątka rejonu z konieczności naruszyła równowagę różnorodności biologicznej środowiska.
W Gorlicach na prawym brzegu rzeki Ropy zlokalizowany jest naturalny zabytkowy Park Miejski, z którego licznie korzystają mieszkańcy, seniorzy, matki z małymi dziećmi, młodzież oraz amatorzy różnego rodzaju sportów rekreacyjnych. Na lewym brzegu rzeki Ropy powstało osiedle mieszkaniowe, ale później równolegle do biegu rzeki, wybudowano „małą obwodnicę” Miasta, która skutecznie oddziela zieleń Parku Miejskiego, stanowiącego „zielone płuca” dla mieszkańców osiedla. Zurbanizowanie doliny rzeki wynikało z potrzeb rozwoju miasta, ale obowiązkiem naszym jest szeroko pojęta ochrona środowiska naturalnego i realizowanie zrównoważonego użytkowania oraz przywracania różnorodności biologicznej środowiska.
Należy przypomnieć jak jeszcze na początku 80 – lat inaczej wyglądała przestrzeń dziś zurbanizowana. Z okien i balkonów budynków wielorodzinnych można było oglądać pola uprawne i pasące się zwierzęta hodowlane, rano mieszkańców budził świergot ptaków różnych gatunków, a wieczorem na nocny odpoczynek na drzewach gromadziły się kolorowe bażanty.
Można tu przytoczyć wiele jeszcze innych przykładów świadczących o negatywnych skutkach niezrównoważonego użytkowania zasobów naturalnych środowiska.
Realizacja podjętej inicjatywy lokalnej zmierza do przywracania w miarę możliwości różnorodności biologicznej środowiska oraz gromadzenia i wykorzystywania wody opadowej do celów gospodarczych, np.: pielęgnacji zieleni na osiedlu.
Gromadzenie wody opadowej znali i z powodzeniem stosowali nasi dziadkowie i ojcowie. Dzisiaj racjonalnie myślący obywatele również wykorzystują wodę opadową potocznie zwaną „deszczówką” lub również tzw. „szarą wodę” dla celów gospodarczych. Ograniczenie zużywania wody uszlachetnionej z naszych kranów jest działaniem proekologicznym i ekonomicznie uzasadnionym – wystarczy dokładnie przeanalizować poniesione koszty związane z uzdatnieniem i przesyłem wody do naszych mieszkań oraz późniejszym oczyszczaniem ścieków.
Ochrona środowiska i przywracanie różnorodności biologicznej środowiska polegać będzie między innymi na :

  • Zwiększeniu stanu zadrzewienia przez nasadzenie 35 drzewek różnych gatunków oraz 15 krzewów ozdobnych, w tym również krzewów leszczyny.
  • Odtworzenie siedlisk małych ptaków i wiewiórek przez montaż budek lęgowych dla ptaków i wiewiórek oraz kilku karmników dla ptaków zimujących.
  • Montaż dwóch zestawów do zbierania, gromadzenia i przepompowywania wody deszczowej.


    Korzyści dla lokalnego środowiska naturalnego to między innymi: zwiększenie stanu zadrzewienia, odtworzenie siedlisk małych ptaków i wiewiórek, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez absorbuję CO2 przez nowo nasadzone drzewka i krzewy, zmniejszenie uciążliwości hałasu przez utworzenie w przyszłości przez dodatkowo nasadzone drzewka naturalnego ekranu dźwiękochłonnego oraz równocześnie zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10, pochodzącego od ciągów komunikacyjnych, wprowadzenie racjonalnej gospodarki wodno – ściekowej.


    Sprawna realizacja i szybkie osiągnięcie planowanych efektów będzie możliwe przez liczne włączenie się obywateli w realizację zadania, do której autorzy gorąco zapraszają.


    Wspólnie chrońmy nasze środowisko naturalne byśmy mogli zdrowo i bezpieczne żyć, pozostawmy go naszym dzieciom i następnym pokoleniom w stanie możliwie takim, jakim było przed niezrównoważonym działaniem człowieka.

    Pamiętajmy ! ! ! Mamy obowiązek podejmowania działań proekologicznych, przynoszących korzyści współczesnym, ale także przyszłym pokoleniom, gdyż nie odziedziczyliśmy ziemi po naszych rodzicach, ale pożyczyliśmy ją od naszych dzieci



    Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej .


    Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Ekopsychologia

    Opracowanie: Bogusław Wojewodzic

     Ogłoszenie title=