ZAPROSZENIE
Dodane przez Admin dnia Lipca 05 2013 13:37:19
Członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Krasińskiego” na Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, zwołane na dzień 30.07.2013 r.( tj. wtorek ) o godzinie 17.00 w Miejskim Zespole Szkół nr 4, przy ul. Krasińskiego 9 w Gorlicach.
Zarząd Spółdzielni SM zaprasza wszystkich zwolenników i przeciwników stosowania podzielników kosztów CO, w celu podjęcia stosownej, wiążącej wszystkich uchwały, ostatecznie rozstrzygającej istniejący spór.
Zwolennicy uważają, że należy rozliczać koszty CO indywidualnie wg wskazań wielkości zużycia przez podzielniki kosztów, stosując zasadę „że każdy płaci za siebie”.
Racjonalnie wykorzystujący dostarczoną energię cieplną liczą na zwrot nadpłaconej wartości.
Przeciwnicy uważają, że należy rozliczać koszty bez względu ile faktycznie ktoś zużył, jednakowo dla wszystkich w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Proponowany sposób rozliczeń nie zachęca do racjonalnego zużywania energii cieplnej, bo bez względu ile kto zużyje, to i tak zapłaci jak inni, korzystający z instalacji cieplnej ustawionej na maksymalne zużycie.

Nastąpi wzrost zużycia energii cieplnej, co przekłada się na wzrost kosztów dla wszystkich.

Zaproszenie
pobierz zaproszenie
Porządek Obrad
pobierz porządek

Projekty Uchwał
Uchwała Nr 1
Projekt Uchwała 1
Uchwała Nr 2
Projekt Uchwała 2
Uchwała Nr 3
Projekt Uchwała 1
Uchwała Nr 4
Projekt Uchwała 4

Rozszerzona zawartość newsa
Mieszkańcy, którzy wyjeżdżają i okresowo korzystają z ogrzewania, będą ponosić koszty tak jak wszyscy, również za niezużyte ciepło.

Mieszkańcy, którzy zmienili kaloryfery na nowe, a jest ich już liczna grupa, przy doborze grzejnika nie zachowali wcześniej ustalonej wielkości mocy, zużyją więcej energii cieplnej, ale za tą nadwyżkę zapłacą sąsiedzi.

Mieszkańcy, którzy zdemontowali kaloryfery w łazience lub „podkowy” - dodatkowe grzejniki, wyrównujące straty ciepła wynikające z położenia lokalu w bryle budynku, będą ponosić koszty tak, jakby z tych odbiorników nadal korzystali.

Przypomnijmy historię wywołania problemu likwidacji podzielników kosztów.
Na Walnym Zgromadzeniu w dniu 26.06.2012 r. został zgłoszony wniosek likwidacji podzielników kosztów w całej Spółdzielni.

Zarząd Spółdzielni realizując zgłoszony wniosek, przesłał do wszystkich mieszkańców ankiety, z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Z podsumowania wypowiedzi podanych w ankietach wynika, że:

- za pozostawieniem podzielników kosztów opowiedziało się 52,35 %;
- za likwidacją podzielników kosztów opowiedziała się 47,65 %.

Zarząd realizując wolę większości przedstawił na Walnym Zgromadzeniu Członków Spółdzielni w dniu 25.06.2013 r. projekt uchwały w sprawie montażu elektronicznych podzielników kosztów ciepła z odczytem radiowym.

Uchwała nie została przyjęta, natomiast ponownie został zgłoszony wniosek o likwidacji podzielników kosztów CO w całej Spółdzielni.

W tej sytuacji Zarząd jest zmuszony do zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, w celu podjęcia uchwały obowiązującej wszystkich mieszkańców.

Apelujemy do wszystkich Członków Spółdzielni o wzięcie udziału w Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu i wyrażenie swojej woli przez oddanie decydującego głosu w tej sprawie.

Wyjaśniamy, że Zarząd kieruje się obowiązującymi zapisami Ustawy z dn. 10. 04. 1997 r. – Prawo energetyczne; art. 45a i tak:

- ust.6 jest zapis, że zarządca budynku wielorodzinnego jest odpowiedzialny za rozliczenie na poszczególne lokale całkowitych kosztów zakupu paliw gazowych.

- ust.7 jest zapis, że zarządcy budynków wyposażają je w układy pomiarowo – rozliczeniowe, w celu rozliczania kosztów zakupu ciepła na poszczególne budynki.

- ust.8 jest zapis, że koszty zakupu ciepła rozlicza się dla lokali mieszkalnych wg wskazań ciepłomierzy lub wskazań urządzeń wskaźnikowych, nie będących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonym w przepisach o systemie oceny zgodności.

- ust.9 jest zapis, zarządca budynku wielorodzinnego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne tak, aby wybrana metoda, uwzględniała współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku, przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku, określonych w odrębnych przepisach i stymulowała energooszczędne zachowanie oraz zapewniała ustalanie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie.

- ust.10 jest zapis, że zarządca budynku wielorodzinnego wprowadza wybraną metodę w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku.

W świetle obowiązujących przepisów „Prawo energetyczne”, postępowanie i przyjęte kierunki działań Zarządu są w pełni uzasadnione.

W kompleksowej ocenie problemu należ brać pod uwagę wszystkie aspekty sprawy i precyzować racjonalne wnioski.

Przypomina się, że zgodnie ze Statutem § 142, ust.2. Członek spółdzielni może w trybie określonym w art. 42 prawa spółdzielczego wytoczyć powództwo o uchylenie uchwały Walnego Zgromadzenia, jeżeli jest ona sprzeczna z ustawą, postanowieniami statutu, bądź dobrymi obyczajami lub godząca w interesy Spółdzielni, albo mająca na celu pokrzywdzenie jej członka.

Liczymy, że na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu zostaną podjęte przemyślane, racjonalne uchwały, zgodne z obowiązującym stanem prawnym i korzystne dla mieszkańców.
- Obowiązkiem każdego Spółdzielcy jest udział w zwoływanym NWZ Cz.
- Spółdzielco ! Twój udział w głosowaniu jest bardzo ważny, a szczególnie w tym przypadku, gdy przyjmuje się fundamentalną uchwałę, zgodną z wolą większości.
- Każdy Spółdzielca powinien sam decydować o sprawach, które go bezpośrednio dotyczą, a szczególnie te związane z finansami.
- Nie pozwól, by inni decydowali za Ciebie, a szczególnie w sprawach, gdzie skutki tych decyzji mogą być dla Ciebie niekorzystne.



Załącznik:
Porządek obrad Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków SM „Krasińskiego” w Gorlicach.